Piątek, 17.05.2024

Gimnazjaliści z „Twardowskiego” inspirują dzieci w Czechach
20-02-2017
20-02-2017

W ramach projektu Arboretum Inspiruje Gimnazjum Publiczne Nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego nawiązało współpracę z polskimi szkołami w Republice Czeskiej. Gimnazjaliści prezentują bajki w formie teatrzyku kamishibai oraz prowadzą warsztaty plastyczno-przyrodnicze „Ratujemy łąkę”.

Do tej pory odbyły się już dwa wyjazdy. 13 lutego pokazy odbywały się w Przedszkolu
z Polskim Językiem Nauczania w Trzyńcu, a  9 stycznia Szkole Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Gródku. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania bajki pt. „Łąka”, z której dzieci dowiedziały się jakie organizmy zamieszkują łąkę oraz, co zagraża temu ekosystemowi. Kolejna z bajek przedstawiała przygody jednej z bohaterek poprzedniej opowieści - Myszki Honoratki, która szukała miejsca, gdzie mogłaby zamieszkać. Następnie, uczniowie wykonywali wspólnie plakat zachęcający do ochrony łąk. Każde z dzieci wykonywało kwiatek, który miał ukwiecić łąkę. I symbolicznie „sadził” go przyklejając do papieru. Na koniec uczniowie raz jeszcze zasiedli na widowni, by obejrzeć opowieść o wróżce, która dbała o kwiaty.

Polsko-czeska współpraca to również okazja do promowania naszego regionu – uczniowie polskich szkół otrzymali „Legendy o Czechowicach –Dziedzicach”.

Wyjazd przygotowały panie: Maria Koutny i Magdalena Jasińska. Natomiast w przygotowaniu bajki brały udział również: pani Grażyna Woryna-Szołtysek i pani Kazimiera Drewniok-Woryna.

Projekt Arboretum Inspiruje  jest laureatem konkursu grantowego „Po Stronie Natury”. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej na temat Konkursu: www.postronienatury.pl .

GP1, PM