Piątek, 17.05.2024

75 lat Armii Krajowej – uroczystość w MDK w Czechowicach-Dziedzicach
20-02-2017
20-02-2017

W niedzielne popołudnie, 19 lutego, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, miała miejsce uroczystość z okazji 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej (14.02.1942).

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebrani wysłuchali pieśni żołnierskich w wykonaniu Chóru Mieszanego im. St. Moniuszki. Zebranych powitał Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Ciekawie zaprezentowali się harcerze 1 Środowiskowej Drużyny Harcerzy Starszych im. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej „Wachlarz” z czechowickiego hufca ZHP. Drużyna, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności, przedstawiła historię swojego patrona.

Program dopełnił interesujący wykład Marka Łukasika z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przypomniał losy uczestników walki o niepodległość Ojczyzny i dramat Powstania Warszawskiego.

Z okazji jubileuszu została także przygotowana wystawa pamiątek, medali i publikacji związanych z Armią Krajową, udostępnionych przez działających w Towarzystwie Przyjaciół Czechowic-Dziedzic kolekcjonerów Leszka Ziębę i Jerzego Gizę oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach. Towarzyszy jej prezentacja historii drużyny harcerskiej „Wachlarz”. Wystawę można jeszcze przez tydzień obejrzeć w holu MDK.

Uroczystość została przygotowana we współpracy Izby Regionalnej, MDK, Chóru Mieszanego im. St. Moniuszki, MBP, harcerzy 1 ŚDHS „Wachlarz”, IPN O/Katowice i Urzędu Miejskiego. Poprowadziła ją Anna Gierula-Kłusek.

GW, ŁP