Czwartek, 25.04.2024

„Taroki Pokoleń” w Zabrzegu. Podsumowanie projektu i turniej finałowy
30-10-2018
30-10-2018

„Taroki Pokoleń” to nazwa projektu zrealizowanego przez Zarząd Stowarzyszenia „Przyjazny Zabrzeg”, wpisującego się w założenia projektu grantowego w zakresie organizowania wydarzeń aktywizujących młodzież w działania międzypokoleniowe.

„Aktywni międzypokoleniowi” – to organizacja trzynastu wydarzeń aktywizujących młodzież w działania międzypokoleniowe, realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska”. To właśnie w jego ramach organizowane były warsztaty gry w taroki z udziałem młodzieży i dorosłych oraz międzypokoleniowy turniej finałowy. Warsztaty zostały zorganizowane w Zabrzegu, Kozach i Hecznarowicach.

W ramach działań promocyjnych niniejszego projektu opracowano broszurę „Taroki Pokoleń”. Broszura ta, będąca materiałem dydaktycznym, pozwoliła uczestnikom warsztatów i turnieju finałowego zapoznać się z tematyką projektu, najstarszą i współczesną historią kart i gry w taroki, regulaminów oraz punktacji. Broszura została rozdana uczestnikom projektu w trakcie warsztatów.

Na turniej finałowy w dniu 27 października, będący zarazem podsumowaniem projektu, zaproszeni zostali do Zabrzega, przedstawiciele samorządu lokalnego, organizacji społecznych oraz osoby związane z tarokami od wielu lat.

W spotkaniu wzięli udział: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, przedstawicielka LGD Ziemia Bielska Joanna Kasperek, Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach Grzegorz Wąsik, Radni Rady Miejskiej - Krzysztof Jarczok i Andrzej Maj, Sołtys Zabrzega Andrzej Puskarczyk, opiekunowie grup młodzieży z Hecznarowic i Kóz - Beata Nycz i Miłosz Zelek, opiekunka grupy młodzieży z Zabrzega Agnieszka Kopeć, Przewodnicząca koła KGW Wioletta Borkowska oraz Przewodniczący koła emerytów Leon Kaplita.

Projekt „Taroki Pokoleń” realizowany został głównie w oparciu o czynne zaangażowanie lokalnej społeczności Zabrzega – członków Stowarzyszenia Przyjazny Zabrzeg oraz entuzjastów taroków w Kozach i Hecznarowicach. W warsztatach i turnieju finałowym wzięło udział około 200 uczestników – głównie młodzież oraz osoby dorosłe.

Zwycięzca turnieju finałowego w kategorii do lat 18 uhonorowany został atrakcyjną nagrodą rzeczową, w postaci tabletu, a trzech najwyżej punktowanych zawodników turnieju finałowego otrzymało okolicznościową statuetkę. Burmistrz Czechowic-Dziedzic ufundował puchar dla najstarszego i najmłodszego uczestnika, Prezes Stowarzyszenia Przyjazny Zabrzeg wręczył okazałą statuetkę z napisem „Krzyżówka” za poprawne rozwiązanie krzyżówki o tematyce tarokowej zamieszczonej w broszurze. Była również statuetka ze skiżem, dla najliczniejszej rodziny biorącej udział w turnieju finałowym ufundowana przez firmę FREZCOM z Zabrzega.

Na pamiątkę uczestnictwa w projekcie „Taroki Pokoleń’ wszyscy uczestnicy turnieju finałowego otrzymali okazałą statuetkę ze skiżem.

Laureaci projektu „Taroki Pokoleń”:

W kategorii do lat 18, nagroda rzeczowa – tablet: Szymon Kowalczyk

Zajęte miejsca w punktacji ogólnej – statuetka duża:

1. Janusz Kóska
  2. Zdzisław Kozik
  3. Zdzisław Kózka

Nagrodzeni w pozostałych kategoriach:

• Najstarszy uczestnik - Wiktor Ryś lat 79
  • Najmłodszy uczestnik – Zuzanna Cieciak lat 11
  • Najliczniejsza rodzina – Piotr Kine z dziećmi
  • Rozwiązanie krzyżówki - Adrian Koźlik

Całość Projektu „Taroki pokoleń” została sfinansowana ze środków unijnych w ramach: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”