O gminie
Święto Patrona Szkoły i Ulicy Ignacego Łukasiewicza powoli staje się lokalną tradycją. Zostało ono zainicjowane w ubiegłym roku przez grupę uczniów z Gimnazjum Publicznego nr 3 realizujących projekt edukacyjny „Patroni ulic naszego miasta”. Mieszkańcy ulicy I. Łukasiewicza zaakceptowali wówczas pomysł gimnazjalistów i upamiętnili dzień urodzin wynalazcy symbolicznymi lampami naftowymi wywieszonymi w oknach.
W tym roku do obchodów dołączył Zarząd Osiedla Tomaszówka, który wsparł młodzież w ich działaniach. 17 marca uczniowie: K. Paluch, K. Pacyga, W. Rudnik, K. Kasperk i K. Desperak pod opieką Małgorzaty Brosz i Przewodniczącego Zarządu Osiedla "Tomaszówka" Janusza Uszoka odwiedzili domy prywatne, instytucje i obiekty zlokalizowane przy ul. Łukasiewicza. Podczas rozmów zachęcano wszystkich do wspólnego świętowania – odwiedzenia szkoły i udziału w uroczystościach oraz do ozdobienia okien naklejkami upamiętniającymi dokonania wielkiego Polaka. Rozdano również ulotki i plakaty informacyjne.
21 marca wzdłuż całej ulicy rozbłysły symboliczne lampy naftowe, a społeczność Gimnazjum nr 3 spotkała się w hali sportowej, by upamiętnić dzień urodzin swojego patrona. Przeprowadzono konkurs wiedzy o nim, a udział w nim brali wszyscy uczniowie. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców. Odbyły się prezentacje zrealizowanych w tym roku szk. projektów edukacyjnych: „Gospodarka odpadami w moim gospodarstwie domowym” (opiekun B. Michałek-Piernik), „Czy jesteśmy wrażliwi na prawa człowieka: XIV Maraton pisania listów Amnesty International” (opiekun B. Zielińska) i „Czechowice widziane inaczej- wykorzystanie map Google” (opiekun T. Wróbel). Natomiast uczniowie prowadzący projekt „Jak zorganizować Święto Ulicy I. Łukasiewicza” zaznajomili wszystkich z ideą swojego przedsięwzięcia, zapoznali ze zdobytą wiedzą i doświadczeniami.
Ważnym elementem jest także nawiązanie kontaktów z innymi szkołami noszącymi imię wybitnego Polaka – I. Łukasiewicza. Przedstawiono trzy szkoły: Zespół Szkół Nowa Sarzyna, Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach i Zespół Szkół Stowarzyszenia Oświatowego w Dębnie. Placówki te przesłały informacje i ciekawostki na swój temat, opowiedziały także o sposobie czczenia pamięci swojego patrona. Gimnazjum nr 3 zostało zaproszone na XII Sesję Szkół im. I. Łukasiewicza do Gorlic.
Nie obyło się także bez rozrywki i humoru. Młodzież zatańczyła czarującego walca, potem belgijkę – taniec integracyjny, a na koniec zaśpiewała Sylwia Kościelny. Wszyscy mogli obejrzeć filmy przygotowane w ramach projektu Comenius, zarówno na poważnie jak i z przymrużeniem oka. Zaprezentowano także działalność szkolnego wolontariatu.
Miłym momentem było wręczenie przez dyrektor szkoły Katarzynę Kieloch statuetki Przyjaciel Szkoły Januszowi Uszokowi. Tym wyróżnieniem podziękowano panu przewodniczącemu za zaangażowanie i pomoc szkole.
Zakończeniem tego wyjątkowego, wiosennego dnia było przygotowanie plakatów „Na ławeczce z panem Ignacym”. Każda klasa miała okazję symbolicznie usiąść obok swojego patrona i zapytać go o coś lub też podzielić się swoimi przemyśleniami.
Warto dodać, że ciekawą dekoracją był rysunek uczennicy klasy 3c – Anny Buckiej przedstawiający I. Łukasiewicza w otoczeniu nauczycieli i uczniów GP 3. Podobieństwo wielu z nich było zaskakujące. Tego dnia nie mogło też zabraknąć typowego symbolu kojarzącego się z pożegnaniem zimy – Marzanny. Te strojne panny konkurowały pomiędzy sobą o zwycięstwo, a ich wykonawców nagrodziła T. Chrószcz.
Dzięki takim uroczystościom autorytety z kart historii i pomników stają się żywymi i bliskimi osobami, a młodzież coraz lepiej rozumie i czuje swoją tożsamość.
Małgorzata Brosz/GP3, PM
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl