O gminie
Festiwal Poezji Słowiańskiej to promocja twórczości literackiej oraz autorów, szczególnie z naszego regionu. Od 2013 rolu odbywa się również w Czechowicach-Dziedzicach.
Idea Festiwali Poezji Słowiańskiej w Europie zrodziła się kilkanaście lat temu w Bułgarii. Szefową i pomysłodawczynią jest znana poetka Elka Niagałowa. Spotkania odbywają się w Warnie.
Pierwszy Festiwal Poezji Słowiańskiej w Polsce odbył się w październiku 2008roku w Warszawie. Głównym organizatorem był Aleksander Nawrocki, poeta, red. naczelny „Poezji dzisiaj”(również organizator Światowych Dni Poezji UNESCO). Podstawowym celem jest prezentacja dorobku literatur słowiańskich i wymiany poglądów na temat ich osiągnięć i perspektyw. Zapraszani są poeci, tłumacze, dla których poezja polska jest szczególnie ważna.
W 2013 r. ideą zainteresował się mieszkający od wielu lat w Londynie Aleksy Wróbel, lider grupy KaMPe przy Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Dzieli się ze swoim przyjacielem z Czechowic-Dziedzic (skąd pochodzi A.W.) poetą Ryszardem Grajkiem. Dlaczego nie można zorganizować takiego festiwalu również w Czechowicach-Dziedzicach, zastanawiał się RG? Co stoi na przeszkodzie? W listopadzie 2013 roku odbywają się już Festiwale Poezji Słowiańskiej: w Warszawie – Czechowicach-Dziedzicach i potem w Londynie. Każdy z nich (w/w poetów) jest niezależnym organizatorem i pomysłodawcą projektu w swoim mieście i regionie. Współpraca i wymiana doświadczeń organizatorów FPS wzbogaca różnorodność wydarzeń, gości i programów.
2 listopada zakończył się festiwal w Londynie. Z telefonicznej rozmowy na gorąco z Alkiem Wróblem:” …udany, 5 dniowy festiwal, nowe doświadczenia, nowi ludzie, poeci z Europy, z Polski: z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gniezna i Bielska-Białej. Trzech gości prosto z Londynu pojechało do Czechowic-Dziedzic: Aleksander Nawrocki, Sławomir Krzyśka i Jerzy Handzlik…”
3 listopada 2016r w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczął się 4 Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2016. Trwał do 5 listopada. Program tegorocznego Festiwalu skierowany był w dużej mierze do młodych. Prezentacją bajki poetycko – muzycznej dla dorosłych CIEŃ, Młynarskiego i Małeckiego, w wykonaniu członków czechowickiego Teatru Muzycznego MOVIMENTO otwarty został festiwal. Wspaniała gra została gorąco przyjęta przez gości. Spotkanie poetyckie w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach w piątek 4 listopada prowadził poeta i krytyk, redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński. Gośćmi w liceum byli: Łyczezar Seliaszki z Bułgarii, Łucja Dudzińska z Poznania, Ewa Witke z Pszczyny, Jan Picheta z Bielska-Białej, Jerzy Handzlik z Bielska-Białej, Ryszard Grajek z Czechowic-Dziedzic i Kamila Kosek z Zabrzega (absolwentka tego LO), która pierwszy raz czytała swoje wiersze tak szerokiej publiczności. Debiut udany. Następnie odbyła się Sesja literacka w Książnicy Beskidzkiej w Biesku-Białej, na której wykład zaprezentowała prof. dr hab. Anna Węgrzyniak na temat: Nasza poezja w świecie i Maciej Szczawiński o poezji i poetach naszego regionu. Udział brała w Sesji młodzież Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku – Białej oraz II Liceum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej oraz goście festiwalu i mieszkańcy Bielska. W przerwie piosenki poetyckie śpiewali Paweł Gabor i Ola Drwal. Nagrody książkowe otrzymała laureatka ubiegłoroczna ogólnopolskiego konkursu poetyckiego dla dzieci młodzieży LIPA, Zuzanna Szturc. Wieczorem odbyła się Gala Festiwalu w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Animacją multimedialną prezentowani byli poeci czytający wiersze. Wśród gości byli (poza wymienionymi j/w w LO): Ivan Motyl z Czech, Aleksander Nawrocki z Warszawy, Mariusz Kusion z Krakowa, Sławomir Krzyśka z Poznania, Juliusz Wątroba z Rudzicy… i wielu poetów z naszego, śląskiego, regionu. W antraktach wystąpili Piotr Maga przy akompaniamencie Eweliny Stanclik. Po Gali poeci spotkali się jeszcze w Kalendarium i przy lampce wina dyskutowali do późnych godzin wieczornych. W sobotę 5 listopada, w Pałacu Kotulińskich, w Sali pod Amorami odbyło się uroczyste zakończenie festiwalu przy wypełnionej po brzegi sali. Czytano poezję. Wiersze czeskie, bułgarskie, w języku esperanto oraz po polsku. Było poważnie, z zadumą i wesoło. Na tym wieczorze zamiast wierszy śpiewał swoje piosenki bard z Bielska-Białej Piotr Zemanek. Wokalnie umilała czas Ewelina Stanclik. Długo trwało spotkanie.
Gośćmi byli poeci z Polski i z zagranicy, krytycy i znawcy literatury. Z kilku miast Polski, a przede wszystkim z Podbeskidzia. Goście stowarzyszeń i grup poetyckich (10): Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Grupy Literycznej z Poznania, Grupy Poczty Poetyckiej z Pszczyny, z Grupy Literackiej APOSTROFA z Bielska-Białej, Piaskownicy Poetyckiej, Grupy Literackiej Nawias z Cieszyna, Cieszyńskiej Studni Literackiej, poeci Kącika Literackiego Kuriera radio Bielsko i niezrzeszeni poeci.
Organizacja Festiwalu odbywała się w 2016 r. przy współpracy z instytucjami kultury: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Partnerem w Bielsku-Białej była Książnica Beskidzka. Inicjatorem i menedżerem projektu (w regionie Podbeskidzia) jest czechowiczanin, pochodzący z Gniezna, Ryszard Grajek, który wspomina „chcę przyjrzeć się, czym jest współczesna liryka, poezja, czy są jeszcze ludzie, którzy tworzą prawdziwą lirykę w klasycznym ujęciu…”.
Trudno poezji się nauczyć. Poezję trzeba czuć, być na nią wrażliwy. Okazuje się, że w tym zwariowanym świecie jest na nią zapotrzebowanie. Poezja nie kłamie. Mówi wprost lub językiem zawoalowanym. I tak będzie zawsze…
Ryszard Grajek, ŁP
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl