Sobota, 04.05.2024
Imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Spotkanie samorządowców w Czechowicach-Dziedzicach
21-11-2016

W piątek, 18 listopada br. w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się spotkanie Zespołu Samorządowego, organizowane przez Poseł RP Małgorzatę Pępek. Tematyką spotkania były m.in. rozwój infrastruktury turystycznej w regionie - szanse i bariery, możliwości rozbudowy infrastruktury drogowej (drogi lokalne) oraz szanse rozwoju kolei w naszym regionie.

Na spotkaniu obecni byli m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, prezes Kolei Śląskich Sp. z o.o. Wojciech Dinges oraz samorządowcy z okolicznych powiatów - bielskiego, cieszyńskiego żywieckiego i pszczyńskiego - oraz miasta Bielsko-Biała, w tym Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i jego zastępcy - Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec. Obecni byli również m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zajmujący się inwestycjami i pozyskiwaniem środków, w szczególności infrastrukturą drogową i kolejową.

Spotkanie zdominował temat kolei w regionie - pytano m.in. o przyszłość nieczynnej linii Cieszyn - Bielsko-Biała, a zwłaszcza odcinka ze Skoczowa do Bielska, a także zlikwidowanych połączeń z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia czy z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Samorządowcy uzasadniali, że od jakości połączeń kolejowych zależy przyszłość turystyki w Beskidach, o czym również dyskutowano na spotkaniu. Zaapelowali, aby zrobiono wszystko, aby te linie przywrócić do użytkowania i uruchomić połączenia - wskazywano m.in. na potrzebę dojazdu studentów do Krakowa, którzy teraz muszą tłoczyć się w niewygodnych busach, oraz na potrzebę skomunikowania południowej części województwa z Małopolską. Prezes Kolei Śląskich oraz Marszałek Województwa Śląskiego zapewnili, że podejmują starania w celu aktywizacji tych linii, lecz wskazali, że linie te - od wielu lat nie remontowane przez ich właściciela czyli spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe - mają obecnie fatalne parametry eksploatacyjne, przez co czas przejazdu nie był konkurencyjny dla transportu drogowego, zaś samorząd Województwa Małopolskiego nie jest zainteresowany aktywizacją linii i uruchomienia połączeń gdyż... ma inne priorytety. Niestety, linie te leżą na granicy województw (część przebiegu należy do województwa śląskiego, a część do małopolskiego) i do ich uruchomienia oraz obsługi wymagana jest wola współpracy obu wojewódzkich samorządów. Niestety, takiej woli ze strony Małopolski obecnie w tym zakresie nie ma, co związuje ręce i uniemożliwia organizację przewozów pasażerskich we wspomnianych relacjach, zarówno Kolejom Śląskim jak i PKP Przewozom Regionalnym.

Poruszano też problemy związane drogami, m.in. opóźnioną budowę objazdu drogowego Węgierskiej Górki oraz paraliż komunikacyjny Skoczowa, związany z ogromnym ruchem na popularnej "wiślance". Pytano też o terminy budowy drogi ekspresowej pomiędzy Bielskiem-Białą a Mysłowicami oraz tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej z Bielska-Białej do Krakowa. Wiele wskazuje na to, że na obie realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, niezwykle ważne dla naszego regionu trasy poczekamy jeszcze co najmniej kilka lat. Samorządowcy zwrócili się także do Marszałka Województwa z prośbą, aby w negocjacjach z Komisją Europejską umożliwić gminom i powiatom w naszym województwie pozyskiwanie środków unijnych na drogi lokalne.

Wiele miejsca na spotkaniu poświęcono także problemowi jakości powietrza wskazując, że dane na ten temat są - także w naszej części województwa - alarmujące, a istniejące programy wsparcia przy wymianie źródeł ciepła i możliwości pozyskania przez samorządy dla mieszkańców na ten cel funduszy publicznych - zdaniem naszych samorządowców - nie są ani atrakcyjne, ani też wystarczające.

PM