Sobota, 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Program udostępniania kompostowników
19-01-2018

Kompostowanie to najlepszy sposób, żeby otrzymać własny materiał do użyźnienia gleby, a przy tym, zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie. Zamiast oddawać część odpadów organicznych w pojemniku na odpady niesegregowane lub do PSZOK, można je wykorzystać w ramach własnego gospodarstwa domowego kompostując.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach przygotowuje kolejne zamówienie dotyczące zakupu kompostowników dla mieszkańców naszej gminy.

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zagospodarować we własnym zakresie odpady biodegradowalne pochodzące z ogrodu i kuchni, mają nadal możliwość złożyć wniosek o użyczenie kompostownika. Kompostowniki będą udostępniane bezpłatnie, na warunkach określonych w umowie zawartej na okres 60 miesięcy z osobami deklarującymi chęć uczestnictwa w programie.

Wnioski o użyczenie kompostownika przyjmowane są w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, Pl. Jana Pawła II 1, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, III piętro pokój 405, w godzinach pracy Urzędu.

Zakup kolejnych kompostowników przewidziany jest w pierwszej połowie 2018 roku.

Udostępnione pojemniki będą miały pojemność 800 l bez względu na powierzchnię działki.

O przydziale decyduje kolejność zgłoszeń. Po weryfikacji wnioskujący zostanie poinformowany o czasie i miejscu podpisania umowy użyczenia. O przywilej mogą się ubiegać osoby zamieszkałe na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, które złożyły deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i na dzień zawarcia umowy nie zalegają z płatnościami na rzecz Gminy Czechowice-Dziedzice oraz dysponujące nieruchomością pozwalającą na ustawienie kompostownika w sposób niestwarzający uciążliwości dla sąsiadów.

Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski o użyczenie kompostowników w roku 2017, a nie otrzymali kompostownika, będą mogli odebrać kompostownik po wcześniejszym podpisaniu umowy o użyczenie kompostownika.

OS/UM, PM