Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego
26-01-2018

Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce jest obowiązany posiadać dowód osobisty. Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić tożsamość oraz polskie  obywatelstwo (np. za granicą), a także potwierdzić tożsamość w banku, urzędzie i innych instytucjach. Dodatkowo, z dowodem można podróżować bez paszportu między innymi do krajów Unii Europejskiej.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć w siedzibie organu dowolnej gminy w Polsce, niezależnie od miejsca naszego zameldowania,  a także  przez  Internet.  Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem

Należy pamiętać, że odpowiedzialności prawnej podlega ten, kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty lub nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego. Karą za tego typu czyny jest ograniczenie wolności lub kara grzywny, która może sięgać nawet do 5.000 zł.

SO/UM, PM