Czwartek, 28.03.2024

Goście z Hiddenhausen spotkali się z Burmistrzem Marianem Błachutem
13-03-2018
13-03-2018

W poniedziałek 12 marca Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut spotkał się z niemiecką młodzieżą, goszczącą w naszym mieście na zaproszenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach.

Niemieccy uczniowie oraz ich opiekunowie z Olof-Palme-Gesamtschule w Hiddenhausen przebywają w Polsce w dniach od 10 do 16 marca. W tym czasie zwiedzają między innymi: Kraków, Wieliczkę oraz Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Młodzież z Niemiec przyjechała do Czechowic-Dziedzic nie po raz pierwszy, jednak jest to pierwsza wizyta uczniów z partnerskiego miasta Hiddenhausen, odbywająca się na zaproszenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. Jest to rewizyta po ubiegłorocznym wyjeździe uczniów ZSP nr 2 do Hiddenhausen.

Burmistrz Marian Błachut podkreślił, że z radością wita kolejną już grupę młodych gości zza Odry w Czechowicach-Dziedzicach. Gospodarz naszej gminy podkreślił, że spotkania młodzieży są wstanie zrobić dla międzynarodowych kontaktów i zacieśniania więzów między sąsiednimi krajami znacznie więcej, niż działania rządów. Poprzez takie spotkania młodzi Polacy i Niemcy pozbywają się bowiem uprzedzeń, wynikających często z niewiedzy, uczą się siebie nawzajem, poznają język i kulturę kraju sąsiada.

Dziękując gościom z Niemiec za wizytę i spotkanie w czechowickim magistracie, burmistrz zaprosił ich do kolejnych odwiedzin w Polsce, a zwłaszcza w naszym regionie. Na zakończenie krótkiego spotkania w Urzędzie Miejskim obie strony wymieniły się okolicznościowymi upominkami.