Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

6. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2018
20-09-2018

W dniach od 11 do 14 października odbędzie się 6. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2018 . Festiwal odbywa się pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Związku Literatów Polskich Oddział Katowice.

Jest to edycja: Londyn – Warszawa – Czechowice-Dziedzice. Na Festiwal zaproszono poetów, krytyków, tłumaczy, znawców literatury z: Czech, Słowacji, Litwy, Bułgarii, Rosji, Włoch, Anglii oraz Indii. Przyjadą poeci z wielu miast Polski, a szczególnie Podbeskidzia i Śląska.

Festiwal będzie się odbywał w różnych miastach. Rozpocznie się w czwartek 11 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach. W piątek 12 będą się odbywały spotkania poetyckie w szkołach: w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, w Plastyku czyli w Zespole Szkół Plastycznych Bielsko-Biała. Będzie również o poetach w ostatnim 100-leciu. O godz. 13.00 Sesja literacka w Książnicy Beskidzkiej. Temat: Wokół Zbigniewa Herberta. Rozmawiać będą: prof. dr. hab. Zofia Zarębianka z UJ Kraków i dr hab. Marek Bernacki z ATH Bielsko-Biała. Wieczorem Konfrontacje poetyckie w Kubiszówce czyli Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz Bielsko-Biała. W sobotę 13 października, gdy pogoda dopisze - spacer na Szyndzielnię i czytanie wierszy. Natomiast o 16.30 spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w MEDIATECE w Tychach. HAIKU – Piękno po japońsku. Zakończenie Festiwalu nastąpi w niedzielę 14 października Galą w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach o godz. 14.00.

Współorganizatorami są Ośrodki Kultury miast, w których odbywają się wydarzenia. Organizatorem jest: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach i Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Głównym organizatorem Festiwalu jest Ryszard Grajek, poeta z Czechowic-Dziedzic.

Ryszard Grajek, ŁP