Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Czechowicach-Dziedzicach
26-09-2018

Czechowice-Dziedzice były jednym z ponad 120 polskich miast, które wzięły udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Wydarzenia związane z ETZT trwały od niedzieli 16 do soboty 22 września.

W ramach ogólnoeuropejskiej akcji promującej ekologiczny transport w miastach, przesiadanie się kierowców na rowery i korzystanie z komunikacji miejskiej, w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowano akcję pn. „Jazda z książką”, realizowaną wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W autobusach przewoźnika zostały zamontowane kosze na książki i - na zasadach tzw. bookcrossingu - pasażerowie mieli możliwość czytania książek w czasie jazdy oraz zabierania książek i ich wymiany na przynoszone z domu egzemplarze. Akcja cieszyła się dużą popularnością szczególnie wśród młodzieży.

W poniedziałek 17 września miało natomiast miejsce podpisanie umowy na realizację zadania pn. „Rozbudowa systemu zarządzania flotą” w ramach projektu „Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, dofinansowanego ze środków RPO WSL 2014-2020. Z kolei we wtorek 18 września, na Placu Jana Pawła II, odbyła się prezentacja zabytkowego autobusu Ikarus 260 z taboru miejskiego. Prezentacja była połączona z akcją znakowania rowerów, prowadzoną przez Straż Miejską w Czechowicach-Dziedzicach. Widocznym tylko w specjalnym świetle numerem oznakowano przeszło 20 jednośladów, a znakujący swoje rowery mieszkańcy otrzymali upominki przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury z okazji obchodów ETZT.

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w sobotę 22 września, pasażerowie czechowickiego PKM, którzy zrezygnowali z jazdy samochodem i posiadali przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, mogli skorzystać z darmowych przejazdów.