O gminie
Gmina Czechowice-Dziedzice realizuje wspólnie ze słowackim miastem Rajec projekt „Polsko-słowackie szlaki dziedzictwa”, który obejmuje opracowanie informacji o wybranych zabytkowych obiektach w mieście, posiadających dużą wartość historyczną.
Projekt realizowany jest w ramach projektów transgranicznych z Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Założeniem szlaku jest przybliżenie mieszkańcom i turystom historii miasta oraz ciekawych miejsc o walorach historycznych i krajoznawczych, które znajdują się na jego terenie. Szlak prowadzi po obiektach i miejscach, które opowiadają o dziejach miasta, sięgając do wydarzeń i okresów na długo przed uzyskaniem przez Czechowice-Dziedzice praw miejskich. Większość tych obiektów i miejsc można zobaczyć do dziś, część z nich istnieje w stanie śladowym, a po niektórych pozostały tylko zdjęcia i wspomnienia.
Przy wybranych zabytkowych miejscach i obiektach architektury zamontowano tablice (15 sztuk) ze skrótami informacji i archiwalnymi grafikami. Na każdej tablicy jest kod QR umożliwiający (po zeskanowaniu za pomocą czytnika np. smartfona) połączenie się z zakładką omawiającą daną lokalizację na dedykowanej stronie internetowej, na której znajdują się pełne opisy obiektów i miejsc w trzech językach - polskim, słowackim i angielskim - oraz galerie archiwalnych zdjęć. Oprócz tego w centrum miasta zamontowana została główna, ogólna tablica informacyjna, z planem i opisem.
W ramach projektu zrealizowany został również cykl warsztatów i wykładów dla młodzieży. Dwa razy młodzież polska była goszczona na Słowacji, gdzie miała okazję uczestniczyć m.in. w lokalnych warsztatach rzemieślniczych oraz zwiedzić m.in. Rajec, Rajeckie Teplice, Ćićmany, Rajecką Leśną i Żylinę. Młodzież słowacka z kolei była dwa razy goszczona w Polsce, gdzie miała okazję uczestniczyć m.in. w warsztatach tematycznych - teoretycznych i praktycznych - które polegały na przybliżeniu dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego, rękodzieła, technik wykonania wyrobów artystycznych i użytkowych (tematyką były m.in. stroje regionalne i folklor muzyczny, gwara, rzemiosło ludowe, obrzędowe i praktyczne, sztuka ludowa, zwyczaje ludowe i obrzędowe, tradycyjna obrzędowość rodzinna, tradycyjne zielarstwo i medycyna ludowa, garncarstwo, malarstwo ma szkle, tradycyjne zabawki regionalne, hafciarstwo i szydełkarstwo).
Zadanie jest realizowane od 1 stycznia do 31 grudnia br. Wartość całkowita projektu wynosi 189.605,58 złotych, a dofinansowanie 170.644,99 złotych.
WP, PM
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl