Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Mniej za energię. Dzięki udanemu przetargowi
23-01-2014

W ubiegłym roku gmina Czechowice-Dziedzice przeprowadziła wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej dla powiatu bielskiego oraz jednej z gmin powiatu żywieckiego. Dzięki temu, biorące udział w tym przedsięwzięciu podmioty zapłacą za prąd o przeszło 20 procent mniej, niż przed rokiem!

Idea wspólnych postępowań przetargowych pozwala łączyć potencjał odbiorców i prowadzić do dużych oszczędności uzyskiwanych od dostawców energii. Projekt taki jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej dla potrzeb grupy zakupowej powiatu bielskiego przeprowadziła gmina Czechowice-Dziedzice, a za realizację całego projektu odpowiedzialny był Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Postępowanie zostało zrealizowane w 2013 roku, a do grupy zakupowej, czyli do wspólnego przetargu, przystąpiło 56 podmiotów, w tym Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz 10 gmin. Wraz z gminami do przetargu przystąpiły również jednostki im podległe.

W sierpniu ubiegłego roku gminy zawarły porozumienie, w którym upoważniły Czechowice-Dziedzice do przeprowadzenia wspólnego przetargu na ich rzecz. Prace nad tak ogromnym projektem Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego rozpoczął już początkiem 2013 roku. Bardzo dużo czasu zajęło przygotowywanie opisu przedmiotu zamówienia, czyli stworzenie listy odbiorców wraz z ich zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz przyporządkowaniem do odpowiednich taryf, dających najbardziej korzystne efekty zużycia energii. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że ze względu na swoją wartość, postępowanie przetargowe było prowadzone w pełnej procedurze ustawy Prawo zamówień publicznych, jako tzw. przetarg unijny.

Przetarg obył się we wrześniu i październiku ubiegłego roku. Do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęły oferty od czterech zainteresowanych wykonawców: Tauron Sprzedaż Sp. z o.o., z Krakowa, Corrente Sp. z o.o., z Ożarowa Mazowieckiego, Energa Obrót S.A., z Gdańska oraz PGE Obrót S.A. Oddział ze Skarżyska-Kamiennej. Po wnikliwej ocenie ofert zamawiający, czyli gmina Czechowice-Dziedzice jako pełnomocnik, w imieniu całej grupy zakupowej rozstrzygnął postępowanie. Wybrano ofertę firmy Tauron, za kwotę 4.862.641,91 złotych brutto dla całości zamówienia.

Średnia cena uzyskana po przetargu za zużycie jednego MWh wynosi 205,33 złotych netto. Dla porównania, w poprzednim postępowaniu przetargowym udało się uzyskać kwotę 264,32 złotych netto.

Umowa generalna pomiędzy pełnomocnikiem grupy zakupowej czyli gminą Czechowice-Dziedzice, a wykonawcą czyli Tauronem została zawarta 20 listopada ubiegłego roku. To pozwoliło uczestnikom grupy zakupowej na kupowanie tańszej energii od 1 stycznia bieżącego roku.

Dzięki oszczędnościom wynikającym z niższych rachunków za energię elektryczną, biorące udział w przetargu podmioty będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy na inne, ważne wydatki.

Wydział Zamówień Publicznych, ŁP