Sobota, 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

GIS zachęca do szczepień
29-01-2014

Zaszczep w sobie chęć szczepienia! Pod takim hasłem rusza akcja informacyjna, mająca na celu promocję szczepień ochronnych. Inicjatorem kampanii jest Główny Inspektorat Sanitarny.

Celem akcji informacyjnej jest zwiększenie zaufania społeczeństwa do działań na rzecz profilaktyki chorób zakaźnych. Organizatorzy akcji spodziewają się także podniesienia poziomu wiedzy w zakresie umiejętności zapobiegania chorobom zakaźnym, którym można przeciwdziałać na drodze szczepień ochronnych oraz wzrostu świadomości dotyczącej korzyści wynikających ze szczepień ochronnych.

Przeprowadzanie szczepień ochronnych w Polsce odbywa się zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa. Podstawowym aktem prawnym dotyczącym szczepień ochronnych jest ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 947). Ustawa określa sposób kwalifikacji do szczepień, prowadzenia i przekazywania dokumentacji medycznej dotyczącej szczepień oraz sprawozdawczości w tym zakresie.

W czasopismach, lokalnej i ogólnopolskiej prasie oraz Internecie ukazują się często negatywne opinie na temat szczepień lub publikowane są fałszywe wyniki badań (związek MMR z autyzmem). Takie działania skutkować mogą szkodliwymi decyzjami w zakresie szczepień ochronnych - ostrzega Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował stronę internetową, która koncentruje się na praktycznych i organizacyjnych aspektach realizacji szczepień ochronnych w Polsce. Stanowi ona kompendium wiedzy o najnowszych zmianach w tej dziedzinie.

Więcej informacji na temat szczepień znajduje się na stronie: www.szczepienia.gis.gov.pl