O gminie
29 października br. w murach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencję podsumowująca projekt „W regionie o regionie”. Organizatorem konferencji, a zatem i realizatorem całego projektu było Stowarzyszenie Inicjatywa we współpracy z Silesia Scholą - Stowarzyszeniem na rzecz edukacji regionalnej. Projekt realizowany był w okresie od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. pod nadzorem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
W trakcie realizacji projektu jego uczestnikom zaproponowano następujące elementy: kursy dla nauczycieli - regionalistów, stworzenie programów nauczania edukacji regionalnej na wszystkich szczeblach nauczania od przedszkola po liceum, stworzenie platformy edukacyjnej (bazy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli edukacji regionalnej).
Do udziału w konferencji podsumowującej, jako prelegentów zaproszono przedstawicieli Gimnazjum Publicznego Nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego. Organizatorzy bowiem, zainteresowani byli aspektami prawno-organizacyjnymi wprowadzenia edukacji regionalnej w gimnazjach gminy Czechowice-Dziedzice oraz dobrymi praktykami z zakresu regionalizmu, którymi gimnazjum Twardowskiego mogło się podzielić z uczestnikami konferencji. Pierwszy z tematów omówiony został przez Wojciecha Mika – dyrektora GP1, drugi przedstawiła Maria Koutny – regionalistka, ilustrując swoje wystąpienie bogatą prezentacją multimedialną.
Udział w konferencji delegacji z dziedzickiej szkoły nie był przypadkowy. Organizatorzy przedsięwzięcia, w wyniku licznych już kontaktów ze środowiskiem oświatowym naszej Gminy, zainteresowania nauczycieli projektem „W regionie o regionie” oraz odnoszonych przez uczniów GP1 sukcesów w konkursach regionalnych zdecydowali się skierować zaproszenie właśnie do regionalistów z Czechowic-Dziedzic.
Wielkie zainteresowanie i uznanie organizatorów oraz uczestników konferencji zyskało sobie podejście władz Gminy do problemu edukacji regionalnej, która systemowo realizowana jest w GP1 od września 2002 r., a w pozostałych gimnazjach od roku następnego. Czechowice-Dziedzice objawiły się jako miejsce, w którym przykłada się wagę do przybliżania młodemu pokoleniu historii, tradycji i obyczajowości regionu. Pomaga to wszak w kształtowaniu tożsamości i identyfikowaniu się z miejscem, nie tylko swojego pochodzenia, ale i zamieszkania. Świadomość ta pomaga w kształtowaniu poczucia uczestnictwa w życiu lokalnej wspólnoty i jest bardzo istotnym elementem procesu kształtowania społeczeństwa obywatelskiego.
Jednym z efektów realizacji projektu w dwóch gimnazjach, których nauczyciele-regionaliści brali udział w kursie nakręcone zostały filmy, których przedmiotem była pokazowa lekcja edukacji regionalnej. W Gimnazjum Publicznym Nr 1 powstał film pod tytułem: „Telewizja śniadaniowa naszych dziadków, czyli kawa zbożowa czy myślanka?”, który obejrzeć można pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=KRXJSFXq5YY
Natomiast w Gimnazjum Publicznym Nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza nakręcono lekcję zatytułowaną: „Na co dzień i od święta - tradycje świąteczne a codzienne zabawy”; film dostępny jest pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=WTvhrZKwRWo
GP1, PM
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl