O gminie
Czechowickie przedsiębiorstwo HB UNIBUD SA wybuduje Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Firma wygrała przetarg na realizację inwestycji w systemie projektuj i buduj, oferując jej wykonanie za niespełna 10 milionów złotych. Umowa między wykonawcą a inwestorem, którym jest Gmina Czechowice-Dziedzice, została podpisana w piątek 14 września.
Uroczyste podpisanie umowy miało miejsce na Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W obecności przedstawicieli inwestora i wykonawcy dokument podpisali: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Henryk Borowski – Prezes Zarządu HB UNIBUD SA. Obiekt ma być gotowy do 31 października 2019 roku.
Budowa centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach to zadanie inwestycyjne realizowane w ramach projektu pn. „Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z zagospodarowaniem Potoku Czechowickiego”, w ramach którego przewidziano inwestycje przyczyniające się do zatrzymania degradacji cennych przyrodniczo gatunków roślin i zwierząt mających swoje siedliska w dolinie Potoku Czechowickiego oraz budowę ośrodka prowadzącego działania promocyjne i edukacyjne, związane z bioróżnorodnością. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie i wyeksponowanie ruin dawnego „Zamku Wilczków”.
Projekt o nazwie „Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z zagospodarowaniem Potoku Czechowickiego” podzielono na kilka zadań inwestycyjnych, wśród których najważniejsze to: budowa Centrum Edukacji Ekologicznej, którego wartość wyniesie niespełna 9,9 mln złotych oraz zagospodarowanie Potoku Czechowickiego wraz z rewitalizacją przyległego obszaru, mające według szacunków kosztować przeszło 7,5 mln złotych.
Całościowo inwestycja kosztować będzie przeszło 18 milionów złotych. Większość tej kwoty – aż 14 milionów złotych - nie obciąży jednak gminnego budżetu, gdyż zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Centrum Edukacji Ekologicznej będzie obiektem łączącym funkcje edukacyjno-promocyjne z rekreacyjnymi, a – co niezwykle ważne - umożliwi jednocześnie zabezpieczenie oraz ekspozycję ruin dawnego „Zamku Wilczków”, będących pozostałościami po rezydencji wybudowanej około 1536 roku (w miejscu XIV-wiecznego zamku) przez Mikołaja Wilczka z Dobrej, który ożenił się z Katarzyną Czelówną, córką właściciela Czechowic. Obecne ruiny spichlerza dworskiego, będącego ostatnią formą budowli istniejącej w miejscu dawnego „Zamku Wilczków”, zostały odsłonięte podczas prac archeologicznych, prowadzonych przez gminę w 2016 roku i zabezpieczone przed warunkami.
W zakresie inwestycji przewidziano również budowę dwóch parkingów, placów, dojazdów i dojść do terenu inwestycji oraz tarasu przy projektowanym Centrum Edukacji Ekologicznej, utworzenie terenów zieleni i kwater tematycznych, odtworzenie brakującego drzewostanu alei lip kandelabrowych i odtworzenie ścieżki alei lipowej, a także budowę schodów terenowych oraz ścieżek pieszych.
Centrum Edukacji Ekologicznej ma podkreślić zastane wartości i walory krajobrazowe, uwidocznić dawny układ urbanistyczny tych terenów, a także dostarczyć nowe przestrzenie usługowe, edukacyjne oraz rekreacyjne dla mieszkańców oraz turystów. HB UNIBUD SA ma teraz zaprojektować i wykonać budowę Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z obiektami towarzyszącymi: tarasem i wieżą widokową. Bazę wyjściową dla działającego w systemie projektuj i wybuduj wykonawcy stanowią: koncepcja oraz wizualizacje czechowickiego ośrodka promocji bioróżnorodności, przygotowane przez pracownię architektoniczną Konior Studio.
Realizację Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach uzasadnia to, że w gminie brak jest obecnie podmiotu, który kompleksowo działałby na rzecz promocji bioróżnorodności oraz prowadził szeroko zakrojone działania promocyjno-edukacje związane z tą problematyką. Celem projektu w tym zakresie jest stworzenie właśnie takiego ośrodka, który będzie mógł realizować zadania związane z edukacją ekologiczną oraz promocją bogactwa przyrodniczego gminy.
Kolejnym zadaniem inwestycyjnym, które będzie realizowane w ramach projektu pn. „Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z zagospodarowaniem Potoku Czechowickiego”, będzie zagospodarowanie Potoku Czechowickiego, polegające na rewitalizacji potoku oraz utworzeniu systemu oznakowanych ścieżek pieszych, chroniących obszar cenny przyrodniczo przed zniszczeniem.
Całość inwestycji przyczyni się do ochrony bioróżnorodności mającej swoje siedliska w dolinie Potoku Czechowickiego, w szczególności przywrócenia właściwego stanu siedlisk przyrodniczych. Dolina Potoku Czechowickiego jest niewątpliwie miejscem atrakcyjnym zarówno dla spacerowiczów jak i biegaczy, czy też amatorów rowerowej turystyki, dlatego należy uporządkować ten ruch i skierować go na ścieżki. To pozwoli udostępnić wszystkie walory tego terenu mieszkańcom gminy i turystom, a jednocześnie ochroni cenne przyrodniczo obszary. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wartością dodaną wszelkich działań porządkujących najbliższe otoczenie Potoku Czechowickiego jest podniesienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w rejonach miasta, przez które przepływa potok, będący przecież głównym ujściem dla wód deszczowych i roztopowych.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa: 5. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów
Działanie: 5.4. Ochrona bioróżnorodności biologicznej
Nabór nr.: RPSL.05.04.03-IZ.01-24-166/17
Tytuł projektu: Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z zagospodarowaniem Potoku Czechowickiego
Wydatki całkowite ok. 18,2 mln zł
Wydatki kwalifikowane ok. 16,5 mln zł
Dofinansowanie ok. 14 mln zł
ŁP